Krystyna Tarnacka – Rękodzieło

Krystyna Tarnacka

Kontakt: Krystyna Tarnacka
ul. Poznańska 12
11-100 Lidzbark Warmiński
Polska
tel.: 607 392 382

Krystyna Tarnacka
„Trochę o sobie”

Jeszcze w szkole średniej zabłysło na moment zainteresowanie, malarstwem, historią, strojem warmińskim. Haft, koronka to „utrapienie” lat dziecinnych. Do dnia dzisiejszego w rodzinie humorystycznie jest traktowany rok 1997, a to z racji komety, na której to ogonie przyleciała wena twórcza i przysiadła na ramieniu mamy.

A było to tak. Ktoś poprosił o naprawę bardzo poważnych uszkodzeń w starym hafcie. Nie byłabym sobą, gdybym nie dotarła do źródeł, skąd, co i jak. Okazało się, że to są fragmenty czepca. Wobec tego trzeba zrobić czepiec. A jak czepiec, to i strój. Na podstawie książki Teodory Modzelewskiej pt. „Stroje ludowe Warmii i Mazur” w ciągu tygodnia szyję strój i od Dni Lidzbarka w 1998 r pieczętuję się Warmianką z zasiedzenia. Przybywa wiadomości o Warmii, literatury, zdjęć. Motywy z czepców, z taką maestrią wykonane, po prostu śnią się po nocach i wpadam na pomysł malowania na czym się tylko da. Wiadomo, czepce są i praco- i czasochłonne i drogie, ale drobiazg z motywem czepcowym to już co innego. Maluję szkło użytkowe i dekoracyjne, maluję porcelit i porcelanę, motywy czepcowe przenoszę na tkaninę malowaną i haftowaną, powstają serwety, serwetki, wykorzystuję te same motywy w koronce igłowej, na bąbkach i wydmuszkach. Ktoś zamawia strój odświętny dla lalki Barbie i Kena. Na jarmarkach sztuki ludowej coraz częściej budzi zachwyt i nie tylko, lniana odzież wzorowana na starych wzorach, np. koszul przyramkowych, spódnic, męskich spodni czy sukman. Bardzo wielu pracom nie zdążyłam zrobić zdjęć, szybko znajdowały nowych właścicieli.

W międzyczasie inni zapaleńcy organizują kursy haftu, haftu czepcowego, koronkarstwa, plecionkarstwa z traw i sitowia, na których uczę tego wszystkiego co sama umiem. Jak policzyłam, to 100 osobom w Polsce przekazałam swoje umiejętności, z tego co wiem, ktoś z tej setki nawet został uznany twórcą ludowym. Pokazy malowania pisanek na wydmuszkach we Francji, Niemczech i Włoszech budzą inspiracje ich pisankarek.

Największą satysfakcję jednak sprawiały zajęcia, w ramach ścieżek edukacyjnych, z przedszkolakami. Uśmiechnięte buzie, mądre pytania, a potem piękne rysunki. Jedno z takich mądrych pytań zobowiązało niejako do natychmiastowego wymyślenia bajki, dlaczego to tylko denko czepca jest haftowane. Potem była następna bajka i następna. Nie, nie, jeszcze nie wydane, Ale o tym potem.

Szkło

Porcelana

Warmińskie czepce

Koronka

Warmiński strój