Warmia w Sopocie

PREZENTACJA WARMII W SOPOCIE – ŚWIĘTO ULICY „MONCIAK”
 
Powiat Lidzbarski i Gmina Gietrzwałd w sobotę 10 czerwca brały udział w tzw. Święcie Monciaka. Grupa 40 uczestników prezentowała wyroby kulinarne, rękodzielnicze, fotografie, rzeźbę oraz muzykę Warmii. Powiat Lidzbarski wysłał 24 osoby z Lidzbarka Warmińskiego, Rogóża i Ornety.

Pod kierunkiem nauczycielki z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Lidzbarku Warmińskim Pani Marii Soroko, młodzież przygotowała wyroby i potrawy według receptury warmińskiej, które były przeznaczone do degustacji turystom i zainteresowanym osobom (kolejka stała 3 godziny). Gmina Gietrzwałd również przygotowała wyroby kulinarne, wszystko to było podawane z chaty warmińskiej.
Młodzieżowy Dom Kultury prezentował prace dzieci nagrodzone w konkursie plastycznym „Warmińskie Skarby”.
Stowarzyszenie „Dom Warmiński” prezentowało swoje logo i adres internetowy. Atmosferę zabawy tworzyła kapela ludowa „Rogóżanie”. Uczestnicy tańczyli podczas jej występu. Kapela, dzieci i młodzież w strojach ludowych brali udział w paradzie, która rozpoczynała święto. Przeszła ona Monciakiem. Uczestniczyły w niej różne grupy młodzieży, muzyków, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, goście z Gdańska i oczywiście władze Sopotu. Impreza rozpoczęła się o godzinie 12, natomiast o godzinie 18 uczestników naszej grupy zaproszono na kolację do Opery Leśnej.

Anna Tkaczuk
Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury
W Lidzbarku Warmińskim