Miasto
Olsztyn to miasto w północno-wschodniej Polsce. Należy do województwa warmińsko-mazurskiego (jest jego stolicą), historycznie znajduje się na terenie Warmii. Leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego. To typowy klimat pojezierny, uwarunkowany przez lokalne elementy środowiska: rzeźbę terenu, lasy i jeziora. Olsztyn leży w połowie drogi między stolicą Polski – Warszawą (oddaloną o 220 km) i Gdańskiem (180 km), a 144 km od Kaliningradu.
Olsztyńska katedra nocą
Stare miasto nocą. Fot. Piotr Płaczkowski
Woda
W Olsztynie znajduje się aż 15 jezior: Długie, Ukiel, Sukiel, Tyrsko, Skanda, Żbik, Czarne, Starodworskie, Mumel, Zgniłek, Redykajny, Trackie, Podkówka, Pereszkowo, Kortowskie. Najpopularniejsze jest j. Ukiel, zw. Krzywym – największe i najgłębsze jezioro w Olsztynie. To akwen, na którym odbywają się liczne regaty, zaś znajdująca się tam plaża miejska jest jednym z ulubionych miejsc spotkań latem oraz areną koncertów gwiazd. Nad jeziorem są ośrodki wypoczynkowe, restauracje i przystanie. Wkrótce będzie ich jeszcze więcej, gdyż plany zagospodarowania jego brzegów zakładają rozbudowę infrastruktury turystycznej.
Olsztyn nad jeziorem Ukiel (Krzywym). Fot. Piotr Płaczkowski
Zieleń
Drugą sztandarową cechą Olsztyna obok jezior jest zieleń. Lasy zajmują ponad 20 proc. pow. miasta. Ponad połowa to Las Miejski pełniący funkcje rekreacyjno-wypoczynkowe. Jest on największym w Europie kompleksem leśnym w granicach miasta. Zieleń miejska urządzona jest również w postaci licznych parków, zieleńców i skwerów – potencjał zieleni w Olsztynie sprawia, że metropolia promuje się jako „miasto-ogród”. Malownicze położenie, duża liczba jezior i zieleń sprawiają, że ulubionym sposobem relaksu olsztynian i turystów jest aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Centrum rekreacji jest właśnie Las Miejski. To ulubione miejsce spotkań rowerzystów i biegaczy, a także amatorów mocniejszych wrażeń, którzy mogą „poszaleć” w parkach linowych.
Trasy rowerowe w Lesie Miejskim
Wyścigi krosowe
Kopernik
Najsłynniejszą postacią związaną z Olsztynem jest Mikołaj Kopernik. Wybitny astronom, twórca heliocentrycznej teorii wszechświata, mieszkał w Olsztynie w latach 1516-1519 i 1520-1521. Tutaj skonstruował swoją tablicę astronomiczną do wskazywania równonocny wiosennej i jesiennej. Ten unikalny eksponat, jedyne na świecie narzędzie wykonane ręką Kopernika, wciąż można podziwiać na olsztyńskim zamku. Około 1520 r. Kopernik zaczął spisywać w Olsztynie swoje najsłynniejsze dzieło – „O obrotach sfer niebieskich”. Mieszkając w olsztyńskim zamku Kopernik pełnił rolę administratora dóbr Kapituły Warmińskiej. Zasłynął wówczas jako obrońca miasta – w 1521 r. odparł najazd Krzyżaków.
Planetarium
Z początkiem 2012 r. miastu przybyła kolejna atrakcja – nowa oferta Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Dzięki wsparciu z UE zabytkowy budynek d. wieży ciśnień, w którym znajduje się Obserwatorium, będzie stale iluminowany. Z kolei Planetarium wzbogaciło się o cyfrowe projektory do prezentacji w systemie full-dome oraz „astrobus” umożliwiający pokazy astronomiczne w terenie. Dzięki niemu wśród propozycji OPiOA znajdą się np. plenerowe imprezy rodzinne („Astronomiczne Pikniki”).