Olsztyn miasto-ogród zaprasza

Miasto

Olsztyn to miasto w północno-wschodniej Polsce. Należy do województwa warmińsko-mazurskiego (jest jego stolicą), historycznie znajduje się na terenie Warmii. Leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego. To typowy klimat pojezierny, uwarunkowany przez lokalne elementy środowiska: rzeźbę terenu, lasy i jeziora. Olsztyn leży w połowie drogi między stolicą Polski – Warszawą (oddaloną o 220 km) i Gdańskiem (180 km), a 144 km od Kaliningradu.

Olsztyńska katedra nocą

Stare miasto nocą. Fot. Piotr Płaczkowski

Woda

W Olsztynie znajduje się aż 15 jezior: Długie, Ukiel, Sukiel, Tyrsko, Skanda, Żbik, Czarne, Starodworskie, Mumel, Zgniłek, Redykajny, Trackie, Podkówka, Pereszkowo, Kortowskie. Najpopularniejsze jest j. Ukiel, zw. Krzywym – największe i najgłębsze jezioro w Olsztynie. To akwen, na którym odbywają się liczne regaty, zaś znajdująca się  tam plaża miejska jest jednym z ulubionych miejsc spotkań latem oraz areną koncertów gwiazd. Nad jeziorem są ośrodki wypoczynkowe, restauracje i przystanie. Wkrótce będzie ich jeszcze więcej, gdyż plany zagospodarowania jego brzegów zakładają rozbudowę infrastruktury turystycznej.

Olsztyn nad jeziorem Ukiel (Krzywym). Fot. Piotr Płaczkowski

Olsztyn , jezioro Krzywe , przystan Warmii , restauracja Przystan , molo , zmierzch . 1 czerwiec 2008. fot. Piotr Placzkowski

Zieleń

Drugą sztandarową cechą Olsztyna obok jezior jest zieleń. Lasy zajmują ponad 20 proc. pow. miasta. Ponad połowa to Las Miejski pełniący funkcje rekreacyjno-wypoczynkowe. Jest on największym w Europie kompleksem leśnym w granicach miasta. Zieleń miejska urządzona jest również w postaci licznych parków, zieleńców i skwerów – potencjał zieleni w Olsztynie sprawia, że metropolia promuje się jako „miasto-ogród”. Malownicze położenie, duża liczba jezior i zieleń sprawiają, że ulubionym sposobem relaksu olsztynian i turystów jest aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Centrum rekreacji jest właśnie Las Miejski. To ulubione miejsce spotkań rowerzystów i biegaczy, a także amatorów mocniejszych wrażeń, którzy mogą „poszaleć” w parkach linowych.

Trasy rowerowe w Lesie Miejskim

Wyścigi krosowe

Kopernik

Najsłynniejszą postacią związaną z Olsztynem jest Mikołaj Kopernik. Wybitny astronom, twórca heliocentrycznej teorii wszechświata, mieszkał w Olsztynie w latach 1516-1519 i 1520-1521. Tutaj skonstruował swoją tablicę astronomiczną do wskazywania równonocny wiosennej i jesiennej. Ten unikalny eksponat, jedyne na świecie narzędzie wykonane ręką Kopernika, wciąż można podziwiać na olsztyńskim zamku. Około 1520 r. Kopernik zaczął spisywać w Olsztynie swoje najsłynniejsze dzieło – „O obrotach sfer niebieskich”. Mieszkając w olsztyńskim zamku Kopernik pełnił rolę administratora dóbr Kapituły Warmińskiej. Zasłynął wówczas jako obrońca miasta – w 1521 r. odparł najazd Krzyżaków.

Olsztyn, zamek biskupi zbudowany w 1346-1353. Skrzydla polnocne i poludniowe to gotyk, czesc wschodnia z brama to barok. Widok od strony zabki. fot. Piotr Placzkowski

Park zamkowy i fontanna . Olsztyn 26 lipiec 2008 fot. Piotr Placzkowski

Planetarium

Z początkiem 2012 r. miastu przybyła kolejna atrakcja – nowa oferta Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Dzięki wsparciu z UE zabytkowy budynek d. wieży ciśnień, w którym znajduje się Obserwatorium, będzie stale iluminowany. Z kolei Planetarium wzbogaciło się  o cyfrowe projektory do prezentacji w systemie full-dome oraz „astrobus” umożliwiający pokazy astronomiczne w terenie. Dzięki niemu wśród propozycji OPiOA znajdą się np. plenerowe imprezy rodzinne („Astronomiczne Pikniki”).