Przystań Wodna „Synagoga” („Dom Warmiński”)

 inicjatywy Programu „Dom Warmiński”, oraz Galerii Sztuki „Synagoga” w Barczewie powstały na rzece Pisa Warmińska dwie przystanie wodne, przystosowane dla kajaków.

Przystań wodna „Synagoga” pełni ważną funkcję na szlaku kajakowym Pisą Warmińską. Jest to inicjatywa wyznaczająca zupełnie nową jakość – połączenie turystyki aktywnej z kulturową. Przystań wodna „Synagoga” znajduje się bowiem na tyłach zabytkowej żydowskiej synagogi w centrum staromiejskiej zabudowy Barczewa. Turyści płynący tędy do jeziora Pisz mogą zatrzymać się w specjalnie przygotowanych dla nich miejscach, w uroczym ogrodzie ozdobionym oryginalnymi rzeźbami.

Dla potrzeb turystów powstał tam budynek z przeznaczeniem na lokal gastronomiczny, a także łazienki z prysznicami. Będąc tam należy koniecznie zwiedzić wystawy w Galerii Sztuki „Synagoga”, posiadającej bogatą kolekcję malarstwa i rękodzieła, jak i sam budynek galerii, będący jedyną na Warmii zachowaną synagogą żydowską.

Na drugim brzegu Pisy wybudowano schody, które prowadzą z przystani kajakowej bezpośrednio na malowniczą i pełną zabytków barczewską starówkę.