Zabytki techniki – Gmina Olsztynek

Zabytki techniki – Gmina Olsztynek

Olsztynek

Muzeum budownictwa ludowego

Olsztynecki skansen Należy do najstarszych w Polsce. Jego początki sięgają 1909 roku, kiedy to władze Królewca podjęły decyzję o stworzeniu muzeum na wolnym powietrzu. Wiosną 1937 roku zarząd administracyjny prowincji wschodniopruskiej zdecydował przenieść muzealne obiekty z Królewca pod Olsztynek.

Olsztynecki Park Etnograficzny Usytuowany na północnych obrzeżach miasta, zajmuje obszar 39 ha. Lokalizacja Muzeum okazała się niezwykle trafną, a teren jest w mikroskali odzwierciedleniem środowiska przyrodniczego Warmii i Mazur. Jest bowiem pięknie urzeźbiony, skrajem przepływa rzeczka Jemiołówka, są też oczka wodne, oazy leśne i bagienne, pola uprawne, łąki kośne i pastwiska. Do tego ożywiająca krajobraz zwierzyna: konie, w tym koniki polskie z rodziny tarpanów, krowy, kozy, owce, króliki, ptactwo.

Zbiory zgromadzono w czterech działach: Architektury, Kultury Materialnej, Sztuki Ludowej i Folkloru oraz w Bibliotece i Archiwum. Na zbiory MBL składają się:- budownictwo ludowe (wraz z małą architekturą) – ponad 50 obiektów- muzealia prezentujące kulturę materialną – ponad 8000 obiektów,- prace twórców ludowych i rękodzieło – ponad 2000 obiektów,- zbiory biblioteczne – ponad 6000 woluminów.

Źródło: http://www.olsztynek.com.pl/skansen/

Fortyfikacje miejskie Miasto zamknięte było w XIV w. w obrębie murów obronnych z kamieni, z trzynastoma wysuniętymi, prostokątnymi bastionami. Wjazd przez dwie bramy ze zwodzonymi mostami: jedna zwana Górną lub Niemiecką Bramą (w drodze na Mierki), druga zwana Nidzicą lub Polską Bramą. Obecnie zachowane zostały fragmenty murów obronnych w kilku miejscach miasta oraz baszt obronnych przy zamku krzyżackim. Zabytek

Wieża ciśnień Wzniesiona w centrum miasta w 1906 r. Murowana, otynkowana, sześciokondygnacyjna. Wykorzystywana do dziś przez Wodociągi Miejskie. Zabytek

Spichlerz przy ul. Składowej 9 Wzniesiony na początku XX w. Murowany z białej cegły, dwukondygnacyjny, z dachem dwuspadowym, kryty dachówką. Poszczególne piętra rozdzielone ozdobnym gzymsem.